hala stalowa

Czynniki uwzględniane przy budowie hali sportowej

Stadiony i hale sportowe znajdują się w niemal każdym większym mieście – sport stanowi bowiem ważną dla społeczeństwa dziedzinę, co widać najczęściej po zapełnionych trybunach na meczach piłki nożnej, ręcznej czy siatkówki.

Najważniejsze kwestie związane z budową hali

hala stalowaAby hala sportowa dobrze spełniała swoją funkcję przez długie lata, powinna być skonstruowana w sposób poprawny i dokładny, z wykorzystaniem najlepszych jakościowo materiałów. Współcześnie do budowania hal sportowych najczęściej wykorzystuje się stal. To dlatego, że jest to materiał odznaczający się dużą wytrzymałością oraz nośnością mechaniczną. Stal jest też plastyczna – można z niej tworzyć elementy o naprawdę różnych kształtach, co sprawia, że architekci zyskują wiele ciekawych możliwości estetycznych, a budowniczy – możliwości technicznych. W sektorze budowlanym najczęściej wykorzystuje się stal niestopową, która służy do wykonywania elementów konstrukcyjnych. Elementy te są następnie zabezpieczane przed korozją. Do budowy hali stalowej wykorzystuje się profile walcowane na gorąco, a także zwoje oraz blachy. Decydując się na budowę hali sportowej, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Z pewnością podstawą jest estetyczny wygląd projektowanego budynku, ale także dobra izolacja akustyczna, zwłaszcza jeśli stalowe hale sportowe będą znajdować się w pobliżu terenu zamieszkanego.

hala stalowaPodstawą są także kwestie bezpieczeństwa – zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej, wyjść ewakuacyjnych. Dla projektanta równie ważne jest funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni a także elastyczność rozwiązania, która umożliwi późniejsze modernizowanie budynku, na przykład poprzez rozbudowę. Z kolei inwestor skupia się przede wszystkim na czasie budowy – to dlatego budynki stalowe cieszą się taką popularnością, gdyż ich montaż trwa naprawdę krótko. Stalowe hale sportowe to budynki jednokondygnacyjne, których konstrukcja może być jednak wykonana w różny sposób – na przykład może to być rama portalowa, kratownica lub połączenie tych koncepcji. Wrażenie estetyczne zapewni wykorzystanie belek ażurowych lub łukowych belek – możliwe jest też podparcie budynku za pomocą konstrukcji zewnętrznej, która będzie jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Pod uwagę należy wziąć także rodzaj poszycia dachowego – tutaj proponuje się najczęściej panele kompozytowe lub blachę profilowaną.

Dobry architekt przygotuje projekty, które będą brać pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej kwestie, dzięki czemu stalowa hala sportowa będzie mogła jak najlepiej spełniać swoją rolę.