ławy kominiarskie

Czym są ławy kominiarskie?

Wiele osób coraz częściej decyduje się na zakup i montaż ław kominiarskich. Są to akcesoria dachowe, które wpływają na bezpieczeństwo poruszania się po dachu budynku. Jak sama nazwa wskazuje – produkt powstał przede wszystkim z myślą o łatwiejszym dostaniu się do komina. Jednak zastosowanie ław nie ogranicza się wyłącznie do tego.

Niedrogie ławy kominiarskie

ławy kominiarskie Cechują się one wieloma zaletami i mogą zostać wykorzystane na mnóstwo sposobów. Ich specyficzna, ergonomiczna budowa ułatwi wykonywanie wielu podstawowych prac na dachach. Ławy kominiarskie przypominają schodki i prowadzą od krawędzi dachu, aż na sam szczyt. Z reguły montuje się je podczas układania pokrycia dachowego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je na już wykończonym dachu. Ławy kominiarskie w wielu przypadkach są dobrowolne, jednak obowiązek ich zamontowania mają właściciele budynków, na których dach ma spad większy niż 25% – jest to regulowanie prawnie i może być egzekwowane. Dlaczego tak istotne jest posiadanie na swoim dachu ław kominiarskich? Po zakończeniu budowy dachu najczęściej przez najbliższy czas nie wchodzi się na niego – nie ma takiej potrzeby.

ławy kominiarskie Jednak w miarę upływu czasu mogą pojawiać się problemy z drożnością komina, oknami dachowymi, blachodachówkami, anteną satelitarną czy kotem, który utknął na dachu. W każdym z tych przypadków wiele osób zmuszona jest wejść na dach – w przypadku dachów skośnych jest to bardzo niebezpieczne, gdyż płytki mogą być śliskie, co może prowadzić do upadku. Co więcej, chodząc po dachu, na którym nie ma zamontowanych ław kominiarskich, można w łatwy sposób uszkodzić pokrycia dachowe, które będą wymagały remontu lub naruszyć strukturę dachu i sprawić, że ten zacznie przeciekać lub utraci swoje właściwości termoizolacyjne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ław kominiarskich, które powinno dobierać się w zależności od typu pokrycia. Koszt zakupu produktów nie jest wysoki i średnio wynosi około 100 złotych za sztukę – ławy kominiarskie w dobrej cenie można kupić zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Tego typu akcesoria są przydatnym rozwiązaniem w kwestii komfortu i bezpieczeństwa. Ich antypoślizgowe podłoże sprawia, że bezproblemowo można wchodzić na dach, nawet jeżeli wcześniej padał deszcz.

Tym sposobem sprawnie i wygodnie można przeczyścić komin, naprawić antenę satelitarną czy dokonać drobnych prac remontowych na dachu. Należy pamiętać, że na dachach, których spad wynosi więcej niż 25% lub pokrycie jest łamliwe, obowiązkowo muszą być zamontowane tego typu akcesoria.