klimatyzacja do mieszkania

Czy można zamontować klimatyzację w bloku?

Coraz częściej osoby, które mieszkają w bloku, decydują się na montaż klimatyzacji. Nie jest to jednak sprawa taka prosta jak w przypadku posiadaczy własnego domu. Klimatyzacje najczęściej montowane to te typu split, czy multi split. Oznacza to, że konieczne jest zamontowanie jednostki zewnętrznej na balkonie, elewacji budynku lub też na samym dachu. Jednostka (split) lub jednostki (mulit split) instaluje się w mieszkaniu. Aby móc zamontować jednostkę zewnętrzną konieczne jest uzyskanie zgody zarządcy wspólnoty mieszkaniowej oraz sąsiadów.

Montaż klimatyzacji w bloku

klimatyzacja do mieszkaniaWynika to z ingerencji w tak zwane część wspólne oraz możliwości wystąpienia wysokiego poziomu hałasu generowanego przez urządzenie. Nowoczesne klimatyzatory wyglądają bardzo estetycznie i bardzo dobrze komponują się z klimatem danego wnętrza. Występują w różnych kolorach oraz kształtach, co umożliwia dopasowanie urządzenia do wystroju. Jednostki wewnętrzne montowane są zazwyczaj na ścianie w odpowiedniej odległości od sufitu. Rosnącą popularnością cieszy się innowacyjna klimatyzacja do mieszkania – Lublin to miasto, gdzie działa doświadczona firma, zajmująca się montażem oraz serwisowaniem urządzeń. Standardowe klimatyzatory sterowane są za pomocą pilota, dzięki któremu można ustawić wybraną temperaturę oraz moc nawiewu. Istnieje również ustawienie trybu automatycznego, w którym urządzenie samo uruchamia się, kiedy temperatura jest zbyt wysoka i wyłącza, kiedy temperatura w pomieszczeniu osiągnie pożądaną wartość.

klimatyzacja do mieszkaniaCoraz więcej modeli ma również funkcję grzewczą, która sprawdza się jesienią oraz zimą, kiedy chce się dogrzać pomieszczenie. Oczywiście funkcja ta nie zastąpi w pełni ogrzewania, natomiast jest bardzo pomocna, kiedy dni zaczynają być chłodniejsze, a standardowe ogrzewanie w domu nie jest jeszcze uruchomione. Całkowite zastąpienie tradycyjnego ogrzewania klimatyzatorem sprawdzi się np. w przypadku kawalerek. Warto pamiętać, że wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, maleje wydajność urządzenia. Podczas zakupu klimatyzacji, warto zwrócić uwagę, aby posiadała ona czynnik chłodniczy R32, ponieważ jest on ekologiczny i zwiększa efektywność urządzenia. W przypadku, kiedy zarządca lub sąsiedzi nie wyrazili zgody na montaż klimatyzacji, konieczne będzie zakupienie klimatyzacji przenośnej.

Jest to rozwiązanie mniej skuteczne, jednak sprawdzi się np. u osób, które wynajmują mieszkanie. Jednostka jest mobilna, zatem można ją przenosić do wybranych pomieszczeń, w których aktualnie jest potrzeba klimatyzacji. Często klimatyzatory przenośne pracują głośno, zatem przy wyborze należy sprawdzić poziom hałasu, jaki emituje. Na rynku dostępne są urządzenia nazywane klimatorami, w których czynnikiem chłodzącym jest woda. Jest to rozwiązanie dla małych pomieszczeń, sprawdzi się również tam, gdzie powietrze jest suche.