parkiet

Cyklinowanie i renowacja podłóg

Parkiet podłogowy posiada wiele zalet. Jest estetyczny, można z klepek tworzyć różne wzory, a przy tym pasuje zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Wszystko zależy od wzoru i koloru. Podłoga jest jednak bardzo narażona na uszkodzenia.

Bezpyłowe cyklinowanie – sposób na odnowienie parkietu

parkietCodziennie się po niej chodzi, przesuwa meble przez które powstają zarysowania, wylewa się różne płyny, nienależycie konserwuje. Dlatego też z czasem potrzebna jest renowacja parkietów. Kiedy deski straciły już swój blask i kolor, a przetarcia i zarysowania są bardzo widoczne warto jest sięgnąć po bezpyłowe cyklinowanie. Niestety, pyłu nigdy nie da się uniknąć, więc po każdym cyklinowaniu niezbędne będzie sprzątanie domu. Ściany i sufity można wyczyścić szczotką z naturalnego włosia lub miękką szmatką, natomiast meble które pozostały blisko miejsca cyklinowanego (np. kuchenne kiedy cyklinuje się jadalnię) trzeba szczelnie okryć folią malarską. Jednak przy cyklinowaniu pyłowym brudu byłoby o wiele więcej, więc bezpyłowe cyklinowanie jest opcją korzystną. Na wysprzątaną podłogę wyjeżdża cykliniarka, której zadaniem jest zdarcie lakieru i cienkiej warstwy drewna klepek. Dzięki takiemu zabiegowi pozbędziemy się szpecących podłogę przebarwień, czy zarysowań.

cyklinowanie parkietuCałość podłogi musi być równo cyklinowana, żeby nie pojawiły się nierówności czy koloryt nie był jednolity. W miejscach trudno dostępnych, takich blisko listew podłogowych, w rogach czy przy skosach ścian można użyć papieru ściernego lub szlifierki krawędziowej. Następnie podłogę trzeba dobrze wysprzątać, by pozbyć się pyłu. Najlepsze są do tego mocne odkurzacze. Potem dla pewności podłogę można zbyć miękką szmatką, szczególnie tam gdzie pyłu było najwięcej. Następnie na cyklinowaną posadzkę nakłada się lakier lub olej. Dzięki lakierowi parkiet będzie wyglądał tak jak wcześniej, czyli jak standardowe deski podłogowe. Lakiery mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące. Najczęściej wybierane są te bezbarwne, ale są też barwione, dzięki którym zmienimy kolor parkietu. Zazwyczaj nanosi się przynajmniej dwie warstwy lakieru. Można to robić pędzlem lub wałkiem. Przed nałożeniem kolejnej warstwy trzeba odczekać aż poprzednia przeschnie. Zamiast lakieru można stosować także olej do drewna nakładany metodą na zimno lub na gorąco (bardziej skuteczne).

Olej sprawi, że podłoga będzie przyjemna w dotyku, jak również lśniąca. Dodatkowo olej pielęgnuje drewno, wnika w jego strukturę i zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza. Olejowanie można powtarzać okresowo, co dodatkowo zabezpieczy drewno przed uszkodzeniami.