Co wiemy o stropodachach?

Obok klasycznie budowanych dachów, coraz częściej spotykamy się ze stropodachami, które są cenione ze względu na to, że pełnią podwójną funkcję. Stanowią one dach budynku, a równocześnie są stropem dla pomieszczenia znajdującego się na najwyższej kondygnacji. Budownictwo stropodachów jest już dobrze rozwinięte – możemy spotkać stropodachy pełne, odpowietrzane lub dwudzielne.

Popularny typ dachów – stropodachy

dachy Budowniczowie wykonują dachy pogrążone, czyli takie, które posiadają odwodnienie wewnętrzne, jak i dachy z odwodnieniem zewnętrznym. Stropodachy mogą być też ocieplone lub nieocieplone. Te bez termoizolacji buduje się jedynie w budynkach magazynowych lub gospodarczych, gdzie zatrzymywanie ciepła w obiekcie nie jest wymogiem koniecznym. W przypadku stropodachów ocieplonych, oprócz izolacji ze styropianu lub wełny mineralnej, należy także wykonać izolację paroszczelną. Jeżeli zdecydujemy się na odpowietrzany dach, wówczas między płytami ocieplającymi należy wykonać kanaliki, które pozwolą na skuteczne odprowadzanie pary wodnej. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie papy perforowanej na gruboziarnistym podkładzie, która pozwoli na odprowadzanie wilgotnego powietrza do najwyższego punktu stropodachu, gdzie uleci przez umiejscowione tam wywietrzniki.

dachyNiezależnie jednak od rodzaju dachu, budowa przebiega bardzo prosto – wykonuje się po kolei poszczególne warstwy, wśród których wymienić można konstrukcję nośną, ocieplenie, warstwę wyrównawczą oraz warstwę wierzchnią. W przypadku dachu wentylowanego konieczne jest wykonanie także przestrzeni powietrznej i podkładu konstrukcyjnego pod pokrycie, do którego budowy stosuje się zazwyczaj żelbetowe płyty korytkowe. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są właśnie stropodachy wentylowane, gdyż wówczas za przestrzeń powietrzną może posłużyć poddasze. Jednak dachy z Wrocławia to nie tylko stropodachy. Równie często możemy spotkać dachy drewniane oraz stalowe i żelbetowe. Jeśli chodzi o żelbetowe dachy monolityczne, tutaj najczęściej wymienia się dachy płytowe, płytowo-żebrowe oraz grzybkowe – wszystkie z wymienionych są jednak rozwiązaniami przestarzałymi i obecnie nie wykorzystuje się ich, gdyż budowa tego typu dachów jest zbyt pracochłonna w porównaniu z innymi możliwościami.

Lepszym wyborem są dachy żelbetowe prefabrykowane, strome lub o niewielkim pochyleniu. Obok tego typu dachów występują jeszcze dachy drewniane – i to właśnie dachy krokwiowe są najczęściej spotykane w budownictwie jednorodzinnym, zaraz obok stropodachów. Wybór jest naprawdę duży, dlatego warto dobrze się zastanowić, aby zbudować naprawdę trwały i wytrzymały dach.