fugi epoksydowe

Co warto wiedzieć o fugach epoksydowych?

Fugi betonowe nie kosztują wiele, podczas prac łatwo jest je ,,poprawić” kiedy nabrało się jej za dużo czy za mało, a do tego w razie czego zawsze można je skuć. Jednak beton nie jest tak odporny na działanie wody jakby się mogło wydawać, poza tym może pękać, co obniża jego trwałość. Dlatego też producenci zaczęli szukać lepszych rozwiązań w temacie fug i tak stworzyli fugi epoksydowe.

Trwałe i gładkie fugi

fugi epoksydowe Żywica epoksydowa wygląda efektownie, ma gładką równą strukturę. Do niej dodaje się środek utwardzający, przez co całośc zyskuje na trwałości i odporności na uszkodzenia. Ciekawostką jest fakt, że takie fugi mogą mieć różne kolory, a nawet dodatek błyszczącego brokatu. Dzięki temu fugi będą bardzo efektowne. Początkowo fugi epoksydowe Mapei do płytek były używane tylko w firmach np. w pomieszczeniach przemysłowych. Takie fugi nie nasiąkają wodą, więc można je szybko i łatwo wyczyścić, a do tego są trwalsze niż te betonowe. Mieszanka epoksydowa nie nasiąka także tłuszczami czy kwasami, więc można ją stosować np. w lokalach gastronomicznych, czy w laboratoriach. W związku z tym, że nie absorbuje cieczy to jest odporna na pleśń i grzyby, które nie rozwiną się na jej powierzchni. Sterylna czystość ważna jest w placówkach medycznych, gastronomicznych, ale także w domu, szczególnie wśród alergików – grzyby i pleśń mogą wywoływać podrażnienia skóry i problemy z oddychaniem.

fugi epoksydowe Fugi epoksydowe są gładkie, równe, nie mają zagłębień czy porów, więc zabrudzenia nie wnikają głęboko w fugę, przez co by je usunąć wystarczy zwykła gąbka nasączona detergentem. Warto zaznaczyć również, że fugi epoksydowe są odporne na różnego typu uszkodzenia. Niskie i wysokie temperatury, czy uderzenia i zarysowania nie są im straszne. Takie fugi nawet po wielu latach będą wyglądały tak samo dobrze. Fuga nie będzie też zmieniać koloru. Te tańsze, betonowe z czasem z białych stają się żółtawe, brązowe. Fugi epoksydowe będą zawsze miały ładny, intensywny kolor. Jakie wady mają takie fugi? Na pewno powinna być nakładana przez doświadczonego fachowca, bo szybko zastyga, więc ewentualnych niedoróbek nie da się poprawić. Fuga też jest trudna do usunięcia.

W przypadku remontu kuchni, czy łazienki skuwanie płytek może być nawet łatwiejsze niż próby pozbycia się fugi. Mieszanki epoksydowe są tez nieco droższe niż standardowe fugi, jednak znając ich zalety można dojść tylko do jednego wniosku – fugi epoksydowe to najlepszy wybór do domu i firmy, do spoinowania każdego rodzaju płytek. Fugi będą estetyczne, trwałe i łatwe w czyszczeniu.