schody z kamienia

Co trzeba wiedzieć o schodach kamiennych?

W każdym domu piętrowym muszą znaleźć się schody. Mogą to być schody kręte, czy łamane, z wąskimi lub szerokimi stopniami. Często przy schodach znajduje się balustrada, można podłączyć także oświetlenie. Budową schodów na pewno musi zająć się dobra ekipa budowlana, tak by całość była nie tylko estetycznie wyglądającą ozdobą domu, ale także by była trwała i solidnie zbudowana.

Wyjątkowo eleganckie schody

schody z kamienia Jakie rodzaje schodów mamy do wyboru? Często wykonuje się schody betonowe, które potem są okładane z góry kaflami ceramicznymi lub deską drewnianą. Schody metalowe zamawiane są tylko do wnętrz loftowych i industrialnych. Schody szklane są za to stosowane tylko we wnętrzach nowoczesnych i to o określonej stylistyce. Poza tym wiele osób obawia się, że takie schody szybko się zniszczą. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem mogą być solidne schody z kamienia na Śląsku. Kamień to materiał wybitnie twardy, trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia, szczególnie te mechaniczne. Był często używany do budowy podłóg i schodów w pałacach i dworkach. Nie rysuje się, nie ściera, nie pęka, ani się nie odkształca. Można powiedzieć, że kamień jest wieczny. Podłogi i schody są najbardziej eksploatowaną częścią w domu. Ścianę można co najwyżej zachlapać ani pobrudzić, jak się ją dotknie brudną ręką.

schody z kamienia Sufity także się nie niszczą. Natomiast codzienne chodzenie po podłodze sprawia, że z każdym krokiem jest ona narażona na uszkodzenie. Wybierając schody i podłogi z kamienia ma się gwarancję, że zawsze będą one wyglądały elegancko. Kamień jest błyszczący i warto jest ten blask utrzymać. Nie można zatem stosować do jego mycia silnych detergentów i ostrych myjek. Lepiej jest wybrać specjalny płyn do kamienia, który go umyje zakonserwuje. Warto zaznaczyć, że schody z kamienia to niemały wydatek. Można go jednak nieco zmniejszyć. Zamiast zamawiać schody całkowicie wykonane z kamienia (cały stopień), można zamówić kamienne nakładki schodowe (kamienna płyta nakładana na betonowy stopień). W ten sposób najbardziej narażona na uszkodzenia część stopni schodowych będzie chroniona kamienną płytą, a całość nie będzie kosztowała fortuny.

Warto pamiętać o tym, że kamień na schody jest cięty i obrabiany przez specjalistów, więc trzeba wcześniej ustalić rodzaj i rozmiary kamiennych płyt. Do schodów z kamienia idealnie pasują zarówno balustrady szklane i metalowe (opcja nowoczesna), jak i balustrady betonowe/gipsowe z kolumienkami (styl dworski, pałacowy). Warto zadbać także o oświetlenie i na klatkach schodowych montować plafony na ścianach, czy oprawy ledowe przy samych stopniach.