Zastosowanie diod elektroluminescencyjnych w źródłach światła stało się prawdziwą rewolucją energetyczną – zapotrzebowanie na energię w porównaniu do żarówek żarnikowych jest wielokrotnie mniejsze. Podstawowy podział żarówek LED opiera się na zastosowanych w nich gwintach oraz trzonkach. Żarówka składa się z diody LED umieszczonej w ochronnym kloszu, odprowadzającej ciepło obudowy, układu zasilającego oraz trzonka.
Klosz rozprasza światło i chroni diodę przed zabrudzeniem w postaci pyłu lub kurzu
Najpopularniejszym typem żarówki LED jest E27. Oznacza to, że posiada ona klasyczny duży gwint Edisona, który ma średnicę 27 mm. Takie żarówki wykorzystuje się w oprawach sufitowych czy lampach kreślarskich. W mniejszych lampkach można spotkać się z gwintem E14, którego średnica wynosi 14 mm. Taki gwint znajduje zastosowanie w lampkach nocnych czy mniejszych żyrandolach – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest mniejsza moc. Żarówki, które zamiast gwintu posiadają trzonek reflektorowy o rozstawie 10 mm mają oznaczenie GU10. Taka żarówka pozwala na montaż w sufitowej oprawie. Zamyka się ją na zatrzask. Może być skierowana ku dołowi. Mniejszym trzonkiem charakteryzują się żarówki oznaczone jako MR16. Posiadają one trzonek reflektorowy o rozstawie 6 mm. Obecnie dobre żarówki LED MR16 12V można kupić w marketach budowlanych, sklepach meblarskich, hurtowniach elektrycznych albo przez internet.
Żarówka LED o mocy 5 watów jest w stanie dostarczyć taką samą ilość światła jak jej wolframowy odpowiednik, który potrzebuje aż 60 watów. Żywotność żarówki może sięgać nawet 30 tysięcy godzin. Wydajność żarówki podaje się w lumenach – im większa wartość, tym więcej światła. Barwa może być zimna, neutralna lub ciepła. Żarówka LED MR16 od razu daje 100% światła. Kąt świecenia wynosi 120 stopni. Do podłączenia żarówki LED może być potrzebny dodatkowy zasilacz, który zmniejszy napięcie energii elektrycznej. Warto zwrócić uwagę, czy dostarczony do żarówki prąd ma charakter stały czy zmienny. Standardowa żarówka MR16 posiada wielokrotnie większą żywotność niż wolframowy odpowiednik. Wykonana jest z plastiku, a w środku posiada aluminiowy radiator, który służy do odprowadzania nadmiaru ciepła.
W dobrych sklepach można kupić certyfikowane żarówki wysokiej jakości. Certyfikat CE świadczy o zgodności z unijnymi normami technicznymi, natomiast RoHS informuje o tym, że nie zostały użyte substancje szkodliwe dla środowiska. Lampy LED są pozbawione ołowiu oraz rtęci i można je bezpiecznie utylizować.