Wykonywanie fundamentów jest najważniejszym (i pierwszym) etapem powstawania obiektu budowlanego. Fundamenty bowiem będą utrzymywać cały ciężar obiektu na sobie, ponadto to właśnie na nie oddziałują czynniki środowiskowe, takie jak wody gruntowe czy zmienne temperatury.
Bloczki do budowy fundamentów
Dlatego do wykonania fundamentów należy wykorzystywać materiały budowlane najwyższej jakości, które zapewnią wytrzymałość fundamentów oraz ich trwałość. Wśród polecanych produktów wymienia się między innymi bloczki fundamentowe, które są najczęściej wykonywane ze zwykłego betonu, jednakże nie jest to jedyna propozycja producentów, ponieważ obecnie na rynku dostępne są także bloczki z keramzytobetonu, które charakteryzują się jeszcze lepszymi właściwościami jeśli chodzi o termoizolację. Jednakże skupmy się na razie na klasycznych bloczkach fundamentowych, które wykonuje się najczęściej z betonu klasy B15 lub B25. Takie pustaki-bloczki dostępne są w różnorodnych wymiarach, dlatego można dobrać coś, co spełnia nasze oczekiwania. Ważne jest, by było jak najmniej łączeń bloczków, ponieważ tymi łączeniami może przedostawać się woda, jeżeli nie wykonamy odpowiedniej izolacji. Bloczki betonowe powinny charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, muszą być przede wszystkim odporne na ściskanie, jak i na działanie wilgoci (która będzie przecież ciągnęła od gruntu), dlatego ich dobór i zakup należy odpowiednio przemyśleć, aby potem nie żałować wyboru niesprawdzonego produktu.
Renomowani producenci dbają jednak o wysoką jakość swoich bloczków betonowych. Obok nich znajdziemy jednak na rynku także bloczki fundamentowe silikatowe, które są mrozoodporne i niskonasiąkliwe. Dobrze znoszą zarówno poziome, jak i pionowe obciążenia, dlatego mogą być z powodzeniem stosowane do wykonywania ścian fundamentowych. Jak widać, wybór materiałów jest dość szeroki, przy zakupie należy zwrócić zatem uwagę na stosunek jakości do ceny. W ten sposób uda nam się dobrać produkt, który spełni nasze oczekiwania pod każdym względem, zarówno jeśli chodzi o parametry techniczne, jak i o ekonomię, a więc niewysoką cenę. Najlepiej zdecydować się na bloczki, które mają już odpowiednie wymiary i nie będziemy musieli ich przycinać na długość, dzięki czemu koszty robocizny staną się automatycznie niższe.
Zwróćmy uwagę także na grubość bloczków, aby pozostała nam w obiekcie odpowiednio duża przestrzeń użytkowa. Mała grubość nie musi wpływać negatywnie na pozostałe parametry techniczne, a taki bloczek dalej będzie wytrzymały i trwały.