listwy mdf

Bardzo praktyczne listwy przypodłogowe

W dzisiejszych czasach dbamy o to, aby wszystkie wykończenia w naszym domu były jak najbardziej estetyczne i funkcjonalne. Zwracamy coraz większą uwagę na detale, które jeszcze kilka lat temu nie miały dla nas większego znaczenia.

Listwy nowoczesne z MDF

listwy mdfDzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez niektórych z nich. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć wszelkiego rodzaju listwy przypodłogowe. Oprócz estetycznego wyglądu mają one kilka ukrytych funkcji, o których nie każdy z nas zdaje sobie sprawę. Producenci oferują szereg rozwiązań, które mają służyć wykończeniu podłogi. Każde z nich ma z pewnością swoje wady i zalety, jednak na ich tle wyróżniają się nowoczesne listwy mdf. Zacznijmy może od tego, jak w ogóle wygląda sam proces ich produkcji. Drewno, ale przede wszystkim odpady powstałe podczas jego obróbki stolarskiej, trafiają do mielenia. Proces ten trwa do momentu, aż uzyskamy bardzo drobne kawałki. Powstały pył jest mieszany ze specjalnymi żywicami, a cała masa trafia do prasy. W wysokiej temperaturze oraz pod bardzo wysokim ciśnieniem powstają wysokiej jakości płyty drewnopochodne, z których następnie wytwarzane są różne elementy. MDF doskonale nadaje się do obróbki elektronarzędziami, dzięki czemu listwy przypodłogowe mogą przybierać bardzo rozmaite kształty.

listwy mdfZastosowanie tego materiału również w inny sposób pozytywnie wpływa na jakość produktu. Przede wszystkim determinuje jego wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na zawilgocenie. Nawet jeżeli nasze pomieszczenia są suche, powinniśmy brać pod uwagę to, że w ścianach i podłogach wciąż znajduje się ukryta woda. Jest ona powoli uwalniana do wnętrza pomieszczenia lub wchłaniana przez inne materiały. Dzięki temu, że listwy MDF są odporne na działanie pary wodnej, idealnie przylegają do ściany i nie odkształcają się. Cokół z tego rodzaju płyt drewnopochodnych jest też bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie musimy więc obawiać się, że uszkodzimy listwę podczas odkurzania lub ustawiania mebli. Niektórzy producenci wykonują w listwach specjalne wgłębienia, w których możemy ukryć przewody elektryczne od różnych urządzeń. Najbardziej popularne są białe listwy, które możemy kupić w odcinkach o długości 2,5 metra. W bardzo łatwy sposób możemy je dociąć do odpowiedniego rozmiaru używając podstawowych elektronarzędzi. Producenci wprowadzili na rynek dwa sposoby łączenia tych elementów.

Najłatwiejsze jest użycie kształtek, które nakłada się na narożniki. Jeżeli jednak zależy nam na bardziej estetycznym rozwiązaniu, to wystarczy, że zamalujemy miejsce łączenia specjalnym korektorem. Dzięki temu cokół będzie prezentował się bardzo estetycznie i elegancko.