architekt wnętrz

Architekt wnętrz i projektowanie sklepów

Sklep to miejsce w którym robi się zakupy różnego typu. Sklepu spożywcze odwiedzamy niemalże codziennie, by kupić najpotrzebniejsze rzeczy. Chętnie odwiedzamy sklepy odzieżowe i drogerie by kupić sobie coś ładnego. Wizyta w sklepie meblowym czy w sklepie z elektroniką zwykle jest bardziej przemyślana, bo planujemy tam zostawić większą kwotę pieniędzy.

Architekt a wnętrze sklepu

architekt wnętrzJednak dlaczego chodzimy do danego sklepu a nie do innego? Odpowiedź jest bardzo złożona. Z pewnością liczy się asortyment oraz cena. Jeśli w sklepie nie ma czegoś co potrzebujemy albo jest to bardzo drogie to na pewno tam nie zajrzymy. A co jeśli kilka sklepów oferuje to samo w podobnej cenie? Wtedy dochodzą inne aspekty, takie jak miła obsługa, odległość sklepu od domu, ale także wnętrze sklepu. Jeśli kupujemy ubrania a pierwsze co nam się rzuci w oczy po wejściu do sklepu to ponure, słabo oświetlone wnętrze to na pewno nie będziemy mieli ochoty na zakupy. Jeśli alejki z meblami są ustawione zbyt blisko siebie i nie możemy obejrzeć z daleka mebla, czy też musimy się przeciskać między szafkami to także stracimy zainteresowanie zakupami. Dobry architekt wnętrz z Torunia musi zatem wiedzieć jak właściwie zaprojektować wnętrze sklepu.

architekt wnętrzPrzede wszystkim klient musi się w nim dobrze czuć i swobodnie poruszać. Alejki z towarami muszą być na tyle szerokie, by dwie osoby mogły się tam spokojnie wyminąć. Towar powinien być w miarę możliwości rozstawiony na wysokości wzroku. Zbyt wysoko postawione produkty będą niewidoczne, za to te ustawione przy samej ziemi sprawią, że klient musi kucać by je dostrzec, co nie jest komfortowe. Najlepsze do ekspozycji są proste, białe regały, czy metalowe wieszaki, które nie będą odwracały uwagi od towarów. Jedynie książki są najczęściej eksponowane na drewnianych szafkach, natomiast towary luksusowe, takie jak zegarki czy biżuteria, można zobaczyć w przeszklonych gablotach. Ważne jest też to, by sklep był dobrze oświetlony. Światło powinno być jasne, raczej ciepłe, ustawione tak, by nie odbijało się np. od luster czy ekranów. Dzięki temu wszystko będzie dobrze widoczne, co też przekłada się na estetyczną ekspozycję.

Podsumowując, sklep powinien być dobrze oświetlony, mieć przestronne alejki, jak również towar wyeksponowany na regałach lub wieszakach, które nie będą odwracały uwagi od produktów. W takim sklepie na pewno klienci będą chcieli przebywać i bez problemu znajdą coś co ich zainteresuje. Warto zatem zadbać o to, by sklep był dobrze urządzony, a nie tylko posiadał ciekawą ofertę.