alpiniści przemysłowi

Alpinizm – niebezpieczna praca na wysokościach

Wysokość dla wielu ludzi kojarzy się ze strachem, jednak większość z nich zwyczajnie może jej unikać. Jest pewna grupa osób, dla których wysokość to codzienność. Ci ludzie to alpiniści przemysłowi.

Alpiniści są niezwykle potrzebni

alpiniści przemysłowiAlpinizm przemysłowy to rodzaj pracy na wysokości, w podwieszeniu lub w podparciu. Powstał w wyniku rozwoju techniki i budownictwa. Aby zostać alpinistą należy mieć przede wszystkim odpowiednie cechy osobowości i brak przeciwwskazań zdrowotnych. Lęk wysokości jest jednym z kluczowych elementów przy weryfikacji potencjanalnego wspinacza. Wykonywanie pracy codziennie, przez 8 godzin na wysokości dla akrofoba mogłoby skończyć się tragedią. Również osoby z chorobami serca, epilepsją, omledniami, zaburzeniami równowagi,problemami z kończynami, wysokim ciśnieniem, chorobami alkoholowymi, czy psychicznymi nie nadadzą się do takiego wysiłku. Kandydat na alpinistę przemysłowego musi dobrze znosić skrajne warunki atmosferyczne, być sprawny fizycznie i odporny psychicznie. Kiedy człowiek spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria musi przejść odpowiednie szkolenia i kursy. Kiedyś należało ukończyć kurs wspinaczkowy w skałkach, następnie pojawiły kilkudniowe kursy, którego podstawą było wspinanie i zjeżdzanie za pomoca dwóch lin. Obecnie należy ukończyć trzydziestogodzinny kurs IRATA. Wykwalifikowani alpiniści przemysłowi są niezwykle potrzebni i ich praca często jest niedoceniania.

alpiniści przemysłowiCzyszczenie szyb i elewacji, montaż reklam,odśnieżanie dachów oraz montaż zabezpieczeń przeciw ptakom to jedne z głównych zadań wspinaczy. To dzięki nim wiezowce w stolicy tak lśnią i dzieki nim mozemy oglądać piękne bilbordy i reklamy największych korporacji świata. Średnie wynagrodzenie za pracę w tak ekstremalnych warunkach waha się między 3000-4000 tysiące, choć to zależy od stopnia umiejętności ,wielkości firmy i jej kapitału,wykształcenia, stażu i regionu zatrudnienia, a najbardziej wykwalifikowani alpiniści są w stanie zarobić powyżej 5500 tysięcy. Czy jest to zarobek adekwatny do wykonywanych zadań? Myślę, że tak. Praca trudna, nie każdy podjąłby się pracy w takim otoczeniu. Oprócz dobrej płacy ja widzę również ogromny plus tego zawodu. A mianowicie- widoki. Praca na wysokościach jest trudna, ale często towarzyszą jej niesamowite widoki na miasto, bądź naturalne środowisko.

Choć prawodopodobnie na początku ciężko jest skupic się na pracy, widokach i fakcie, że jesteśmy bardzo daleko od Ziemii to im dłuższy staż, tym lepsza umiejętność korzystania z tego. Ponadto jest pracą wyjątkową, bardzo odbiegającą od standardów i pracą, która każdego dnia może nas czymś zaskoczyć.